League of Legends
League of Legends

Riot'a Sor: Neden kötü oynuyorum?

Soner Yücel / 16 Mart 2017

Sizler de oyunda kötüsünüz diye sürekli kendinizi sorguluyor musunuz ? Neyiniz eksik veya neyi yanlış yaptığınızı bilmiyor musunuz ? İşte Riot Games sizler için bu makaleyi hazırladı.

Bilgi:

 • Oyunun kurallarının nasıl işlediğini anlayarak en iyi kararları alma becerin (örn. erken oyunda hangi eşyalar savaşçı üst koridor için en iyi seçimler olur ya da hangi şampiyon takım kompozisyonuna en iyi şekilde uyar).

Pozisyon Almak:

 • Düşmanlarına, takım arkadaşlarına, hedeflerine vb. göre nerede durman gerektiği konusundaki anlayışın ve bunu başka şeyleri yaparken hızlı bir şekilde uygulama becerin (örn. rakip alt koridoru rahatsız etmek için destek olarak nerede durmak gerekir ya da takım savaşı sırasında bir suikastçıyla nasıl rakip takım tuzağa düşürülür).

Oynayabildiğin Şampiyon Sayısı:

 • Takımının ihtiyacı olan şampiyonu oynayabilecek kadar geniş bir şampiyon yelpazesine sahip olmak (örn. üst koridorda tank şampiyonlardan başka hiçbir şey oynamıyor musun yoksa gerektiğinde Fiora ya da Rumble seçer misin?).

Mekanik Beceri:

 • Oynadığın şampiyonun yapmasını istediğin şeyi iyi ve hızlı bir şekilde yapabilmen (örn. Riven'ın animasyon iptalini kusursuz bir şekilde yapmak, Blitzcrank ile çok dar bir minyon aralığından hedefi çekmek gibi).

Harita Farkındalığı:

 • Oyunda neler olduğunu hem doğrudan hem de mini haritada etkili bir şekilde takip edebilme becerisi (örn. geri dönmeden önce bir minyon dalgası almak yerine kulene koşman gerektiğini fark etmen. İşte ben özellikle bu konuda çok kötüyüm).

Takım Koordinasyonu:

 • Takımınla hızlı ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmek ve koordine olabilmek (örn. 1-3-1 taktiği ile koridorları ittirmenin '5v3 takım savaşına girdik nerede bu ikili' hâline gelmemesi).

İrade:

 • Kısaca kolay kolay sinirlenmeme. Oyunun ilerleyen safhalarında performansını yüksek tutmak için geriye düştüğün zamanlarda moralini bozmamak (örn. Shaco'nun baskınıyla ilk kanı verdikten sonra çok agresif ya da çok pasif olmak yerine mantıklı takaslara girip oyun anlayışının dışına çıkmamak).

Stratejik Karar Vermek:

 • Her iki takımın da oyunun farklı bölümlerindeki stratejilerini anlayıp bunun etrafında oynamak (örn. orta koridorda hiçbir sebep yokken takım savaşı çıkarmak yerine yeteneklerini göstermek için güçlü olduğun oyun sonunu beklemek).

Rakiplerini Okumak:

 • Rakibin ne yapacağını ya da ne yapmak istediğini tahmin etmek ve yapmaya çalıştıklarında bundan yararlanmak (örn. Keskingagaları almak için geleceğini bildiğin orta koridor oyuncusunu nehirdeki çalıda bekleyerek skor vermeye zorlamak).

Bilgiyi tartmak:

 • Aynı anda olan birçok şey arasından senin için önemli olanı anlama becerisi (örn. cümbüşe dönmüş bir takım savaşında seni tehdit eden kritik yetenekleri fark etmek).

Biraz daha kısaca anlatmak gerekirse şunlar hepimiz için iyi bir başlangıç noktası olacaktır:

 • Daha iyi minyon kes.

 • Daha çok Kontrol Totemi yerleştir.

Özet geçmek gerekirse oynadığın şampiyonu,pozisyonu ve birlikte oynadığın takımı vereceğin stratejik kararlarla birleştirirsen başarılı olmada adım atmış olursun.Bunun yanı sıra oynayabildiğin şampiyon sayısı,moral gibi etmenler de seni ve takımını zafere götürebilir!

YORUMLAR
;